DİZAYN HAVUZ SİSTEMLERİ
DETAYLI BİLGİ VE FİYAT ARAŞTIRMASI İÇİN LÜTFEN İLETİŞİME GEÇİN

ozon nedir dizayn havuz ozon klor

 

HAVUZ OZON TEKNOLOJİSİNİN DEZENFEKSİYON ETKİSİ 


Havuz dezenfeksiyon yöntemlerinden biri olan ozon ile temizlik insanların aynı anda çoklu kullanım alanı olan yüzme havuzu sularının mikro organizmalardan uzaklaştırılmasında gelinen en son teknoloji olma özelliğini taşımaktadır.

Ozonla dezenfeksiyon günümüzde dünya çapında giderek artma eğilimi göstermektedir. Bunun nedeni ozonla yapılan dezenfeksiyonun havuz suyunda meydana getirdiği sağlık ve hijyen ortamıdır. İnsanlar üzerindeki sağlık etkileri de son derece olumlu olan ozon uygulamaları ile klorla dezenfeksiyonda ortaya çıkabilecek deride kaşıntı, gözlerde tahrişler, ölü doğumlar, karaciğerde hasarlar, kanser vakaları.. vb sağlık etkilerinin oluşması önlenir. Çevre dostu olan ozon dezenfeksiyon sistemi, kimyasal kullanımını en aza indirgeyerek kimyasal depolanmasını önler. Doğru uygulandığında kullanıcılar %80-90 oranında daha az klora ihtiyaç duyacaklardır. Ozon doğal bir flokular (flokular) olup sudaki bağımsız maddeleri havuz filtrelerinin tutabileceği topaklar haline getirir; bu sonuç suya kristal berraklığı verir. Ozon gazı insanoğlunun bildiği ikinci en güçlü okside olup, güvenilir bir şekilde kullanılabilen en güçlü oksidandır. Ozon gazı virüsleri, bakterileri, mantarları, sporları vs. çevreye ve insana zarar vermeden hızlı ve etkili bir şekilde de aktive eder. Böylece temiz, berrak ve güvenli havuzunuz kullanıma hazır hale gelir.

ev havuzu ozon fiyatları

 

 

KISACA OZONU TANIMLAMAK 


Ozon aktif oksijen olup doğanın bir elementidir. Her ozon molekülü 3 oksijen atomundan oluşur. Ozon sabit olmayan, element al oksijen gazlı alotropi olan, kuvvetli, doğal olarak oksijen oksitleyici bir maddedir. Atmosferin üst tarafında güneşten gelen ultraviyole ışınlar oksijen moleküllerine çarptığında ozon üretilir bu yüzden dünya etrafında koruyucu ozon tabakası oluşur ve bizi UV radyasyonu yüksek seviyelerinden korur. yıldırımda ayrıca atmosferde önemli miktarda ozonu doğal olarak üretir.

Ozon üretimi, oksijen molekülünün oldukça kararsız olan oksijen atomlarının parçalanmasıyla başlar. Elektrotlarla sabit elektrik akımı verilerek elektronları hızlandırmak suretiyle kinetik enerji kazandırıp, oksijen molekülündeki çift bağ parçalanarak bu işlem sonunda açığa çıkan iki oksijen atomu; ozon oluşturmak üzere diğer bir oksijen molekülü ile tepkimeye girer.Bu şekilde ozon oluşmuş olur.
Bu işlem  ozon jeneratörlerinde gerçekleştirilmekte olup ,ozon üretim yöntemi olarak iki yöntem kullanılır .Bunlar “corona- discharge” ve ‘ultra-violet radyasyon’’ yöntemleridir.Ultraviolet ozon jeneratörü küçük yerleşim yerlerindeki havuzlarda.kaplıcalar gibi küçük hacimli havuzlarda kullanılmakta olup,basit ve ekonomik bir yöntemdir. Corona –discharge yöntemi ise son zamanlardaki yüksek frekans elektronik güç kaynaklarında teknolojik gelişmeler UV teknolojisinin yerine geçen ozon jeneratörleri üreticilerinin küçük,etkili ve ekonomik corona boşaltım ozon sistemleri geliştirmesini gerektirmiştir.
Ozon Kullanım Alanları

  • 1886 yılında ozon hakkındaki ilk çalışmalar Fransa’da başladı.
  • 1906 yılında Fransa’nın Nice kentinde ilk ozonlu su arıtma tesisi kuruldu.
  • ABD’nin Los Angeles şehri dünyadaki en büyük ozonlu içme suyu arıtma tesisine sahiptir.
  • Türkiye’de üretilen ambajlı içme sularının tamamı, dünyadakilerin ise tamamına yakını ozonlanmaktadır.
  • Ozon atık suların temizlenmesinde ve toksik atıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.
  • Ozon gıda sanayisi sularının dezenfeksiyonunda ve gıda sanayinde klora alternatif olarak kullanılmaktadır.
  • Ozon büyük akvaryumlar ve balık yetiştirme çiftliklerinde kullanılmaktadır.
  • Ozon hotel odaları, gemiler, arabalar ve yangın dumanına maruz kalmış yapılarda hava
  • temizliği ve koku gideriminde kullanılmaktadır.
  • Ozon dünyanın her yerinde gerek ticari gerek evsel on binlerce havuz ve spa da kullanılmaktadır